919nCo0s5JL

„Polskie Dzieci Kwiaty”

„Polskie Dzieci Kwiaty”, Pokój, Miłość, Wolność, Pokój, Bunt, Odlot i Medytacja – to słowa-klucze  młodzieżowej rewolucji przełomu lat 60. i 70. To także tytuły sześciu książeczek z płytami CD, tworzących serię pt.”Polskie Dzieci Kwiaty”, przygotowaną przez wydawnictwo Agora w ramach Biblioteki Gazety Wyborczej.

z7900476Q1515624473.jpg

Kolekcja ta opowiada pradzieje polskiego rocka. Przypomina niepokornych artystów – muzyków, malarzy, performerów – swym wyglądem i działaniem sprzeciwiających się szaroburej peerelowskiej rzeczywistości. Pokazuje, skąd czerpali inspiracje, jak – mimo granic i zniewolenia, przemycali do Polski ideologię ruchu dzieci-kwiatów, która zmieniała świat. I jak – na przekór tępym biurokratom, represyjnemu prawu i absurdom realnego socjalizmu tworzyli prawdziwą, barwną i wyzwoloną Sztukę.

dzieci kwiaty agora

Przewodnikiem po ich świecie – świecie hipisów – jest sam Kamil Sipowicz: filozof, malarz, autor pierwszej monografii poświęconej polskim dzieciom-kwiatom. W każdym z tomów Sipowicz analizuje fenomen buntu lat 60. i 70. na świecie i w Polsce. A dołączone do książeczek płyty CD pokazują całe bogactwo nurtu hipisowskiego w polskiej muzyce. Wśród wykonawców są m.in. Czesław Niemen, Marek Grechuta, Tadeusz Woźniak, zespoły Romuald i Roman, Polanie, Test, Breakout, Klan, Skaldowie, a nawet Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary, TSA i Maanam. Pamiętacie…? Odkrywanie muzyki tamtego czasu to odkrywanie prawdziwych skarbów.