DESA
Pierwsza i jedyna indywidualna wystawa twórczości Piotr Marka za życia Artysty. Krakowska galeria DESA na ul. Św. Jana (galeria istnieje do dziś), otwarcie wystawy i wernisaż odbył się 6 maja 1972 roku.
Malarstwo Piotra Marka jest sztuką przeciwieństw. Przede wszystkim przeciwstawiają się sobie i walczą tu o lepsze — improwizacja i rygor kompozycyjny. Widocznie jest w tych płótnach jak — często — początkowy, inspirujący motyw rozrasta się na zewnątrz, aż poza ramy obrazu. Z drugiej jednak strony wewnętrzna konsekwencja poszczególnych i jednolitość ekspresyjna serii prezentowanych płócien dowodzą, iż młody artysta poszukuje dyscypliny kompozycyjnej. Mówiąc jednak o przeciwieństwach miałem na myśli głównie zawartość znaczeniową obrazów Marka. Organiczne jest tu przeciwstawienie nieorganicznemu, żyjące — martwemu, wolne — zniewolonemu. Świat biologii — to świat jednostki z jej lękami, kompleksami, osamotnieniem, zagubieniem. Ale te sprawy krzyżują się w malarstwie Marka z problemami generalniejszymi. Bo zagrożenia i lęki nie są wyłącznie udziałem jednostki w dobie gdy niebezpieczeństwo eksplozji nuklearnej zawisło nad społeczeństwami i kontynentami. Dlatego też w obrazach Piotra Marka pojawiają się liczne znaki destrukcji. Zwłaszcza znamienna jest obecna na różnych płótnach postać ludzka — rozszarpana, pusta od wewnątrz, unicestwiona. Łączą się w tym znaku dwie treści: treść psychologiczna, zagrożenia jednostkowa i treść społeczna — zagrożenia gatunkowego. Tak więc protest przeciwko przemocy, unicestwieniu, czy tłumieniu indywiduum ludzkiego to są te humanistyczne treści, dla których młody autor poszukuje wyrazu plastycznego.
Katalog wystawy
Wystawione obrazy olejne i rysunki
Niestety nie są znane dokładnie wszystkie wystawiane prace, najbardziej rozpoznawalnym obrazem z wystawy jest „Żołnierz”.
Recenzje w prasie
Ukazało się kilka notatek w krakowskiej prasie, dotyczących wystawy i prac artysty.
You must be logged in to post a comment.