0190295763374_Kora Pudelsi_Bela Pupa_12_wallet_vinyl 2000x

KORA & PUDELSI „Bela Pupa”

Bella Puppa dolczewita kokakola e nutella
Bella Puppa dolczewita kokakola mortadela

„Bela Pupa”, płyta legenda. Nagrana po śmierci Piotra Marka przez zespół Püdelsi oraz Korę z muzyką i tekstami Piotra Marka i zespołu Düpą, wydana w 1988 roku oryginalnie na płycie analogowej i kasecie magnetofonowej przez wydawnictwo fonograficzne Polskie Nagrania „Muza”.

Posłuchaj płyty „Bela Pupa” na Spotify

My pałuczili samonastajaszczije bikbity
Regenerierijujuszcziju emalsiju my pałuczili

Kiedy zespół Püdelsi wystąpił na Jarocinie w 1986, został laureatem i w nagrodę otrzymał możliwość nagrania płyty dla Polskich Nagrań. Właściciel kultowego krakowskiego sklepu muzycznego POP MAGIC Krzysztof Kownacki (prywatnie przyjaciel Piotra Marka, a także Kory Jackowskiej) wpadł na pomysł, aby uatrakcyjnić ją… gościnnym występem Kory z Maanamu.

Czerwone to miłość
Niebieskie – milicjant
Fioletowe – kardynał
Białe – mercedes
Zielone to dolar
Der wurst und szinken hat
Der wirt noh ale tage sat
Mętną ose słar pur tła ma grupa Düpą
Se slar że tre dupą o tretuar
Ołwerdrajf ent krasawer
Roweruwertugewerpulower

 – Kora znała Piotra i jego teksty, których była fanką i postanowiła nagrać z nami wspólną płytę – wspomina Püdel. – Zgodziłem się – to była realna szansa, że zwróci na nas uwagę szersza publiczność. Kilka piosenek wypadło nienajgorzej, a większość nie miała nic wspólnego ze stylem dawnego Düpą.

0190295763374_Kora Pudelsi_Bela Pupa_12_wallet_vinyl ab 2000x

Nagrana latem 1987 roku w krakowskim studio Teatru STU, a wydana w 1988 płyta „Bela Pupa” nie cieszyła się wielką miłością dawny fanów Düpą jako zbyt… popowa. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że oparła się próbie czasu i jest jedynym jak dotąd oficjalnym i profesjonalnie wydanym nagraniem tekstów Piotra Marka i muzyki zespołu Düpą.

Wykonawcy i personel

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bela_Pupa

Grafiki pochodzą ze specjalnej reedycji płyty analogowej LP, wydanej w roku 2017. Nową wkładkę i grafiki na longplayu zaprojektował Mateusz Jackowski.