Artysta malarz, muzyk, autor tekstów, lider i założyciel undergroundowego zespołu Düpą
Malarstwo i rysunek
Zachowało się kilkadziesiąt zdjęć obrazów namalowanych przez Piotra Marka. Część pochodzi ze starych slajdów dokumentujących prace jeszcze przez samego artystę i zaprzyjaźnionych fotografów, część to nieliczne nowsze zdjęcia lub reprodukcje z katalogów.
Piotr Marek z obrazem na rodzinnej ul. Tarłowskiej w Krakowie. Połowa lat 70. Fot. Ryszard Bobek
Piotr Marek dokumentował swoje prace, niestety częściowo na czarno-białej kliszy. Poniżej zdjęcia obrazów z połowy lat 70. wykonane w pracowni w Mistrzejowicach, z których większość nie zachowała się na kolorowych reprodukcjach.
Przeważająca część obrazów z lat 70. została sprzedana prywatnym kolekcjonerom i wyjechała za granice Polski do Anglii, Danii i Niemiec Zachodnich (wtedy RFN). Niektóre obrazy z początkowego okresu są rozsiane po kraju.
Obrazy z ostatniego, „mrocznego”, okresu znajdują się w dużej mierze w Polsce, wśród przyjaciół lub znajomych. Większość z nich została uwieczniona na kolorowej kliszy slajdów.
Zachowało się bardzo dużo rysunków Artysty, szczególnie z pierwszego okresu twórczości (koniec lat 60.) oraz szkice i rysunki z początku lat 70.
W późniejszym okresie rysunek był stosowany przez Piotra Marka głównie jako szkice do obrazów, w połowie lat 70. Artysta szkicował detale obrazów na kalce technicznej i potem przypinał je do płótna obrazu, malując. W ten sposób powstawały m.in. obrazy z tzw. „złotego okresu hinduskiego”.
„Osiemnaście na dwadzieściacztery” (18×24) to rysunek z roku 1980, podarowany w prezencie z dedykacją dla Zbiggy Giovanos (Jeanne Giovanos była przyjaciółką Artysty i wokalistką zespołu Dupą i Pudelsi).
You must be logged in to post a comment.