POMALOWANA ręką PIOTRA MARKA fotografia ZESPOŁU DÜPĄ
ROK 1985 PIWNICA POD BARANAMI 02.05.1985 KONCERT Z OKAZJI WERNISAŻU JENNY JOVANOS VOKALISTKI DÜPĄ.
PIOTR PRZYODZIANY W SUTANNĘ WłASNORĘCZNIE POMALOWANĄ. JEDEN Z FANUF O IMIENIU ADAM ZABRAŁ JĄ KSIĘDZU BARASZKUJACEMU Z DZIEWOJĄ na ul Tarłowskiej,PASY I ĆWIEKOWANA KURTKA JENNY WYKONANE PRZEZ PIOTRA
PIOTR ROBIŁ ZA PHOTOSHOP......... orginał własnością Püdla  foto Ryszard Bobek

DÜPĄ – bo wiara jest jak dupa, trzeba ją mieć!

W 1981 roku powstaje zespół Düpą. Piotr Marek miał wówczas 31 lat. Zaczęło się od biesiad w jego mieszkaniu, w czasie których ich uczestnicy – jak wspomina jeden z nich – „gdy byli już ostro nabuzowani, chwytali za rożne instrumenty (sitar, mandolina, kołatki) i zaczyna) się ostry czad„.

Oficjalna nazwa dla potrzeb Urzędu Cenzury to „DÜPĄ NARZĘDNIK OSOBOWY”, pierwszym managerem zostaje przyjaciel Piotra Marka, Krzysztof Kownacki (znany szerzej jako manager zespołu Maanam).


Sam Piotr Marek tak pisał o Düpą: „Nazwą zespołu jest człon wyrazowy pochodzenia antropomorficznego wyrażony rzeczownikiem rodzaju żeńskiego pierwszej deklinacji. Zespół Düpą jest grupą twórczą otwartą dla wszystkich, którzy chcą działać twórczo w walce z komercją i eklektyzmem. Zespół Düpą jest zespołem muzyczno-teatralnym opierającym swoją działalność na profesjonalistach i amatorach różnych dziedzin sztuki.

POMALOWANA ręką PIOTRA MARKA fotografia ZESPOŁU DÜPĄ ROK 1985 PIWNICA POD BARANAMI 02.05.1985 KONCERT Z OKAZJI WERNISAŻU JENNY JOVANOS VOKALISTKI DÜPĄ. PIOTR PRZYODZIANY W SUTANNĘ WłASNORĘCZNIE POMALOWANĄ. JEDEN Z FANUF O IMIENIU ADAM ZABRAŁ JĄ KSIĘDZU BARASZKUJACEMU Z DZIEWOJĄ na ul Tarłowskiej,PASY I ĆWIEKOWANA KURTKA JENNY WYKONANE PRZEZ PIOTRA PIOTR ROBIŁ ZA PHOTOSHOP......... orginał własnością Püdla  foto Ryszard BobekWspomina Pudel: „Nie myśleliśmy o jakiejś stałej działalności, koncertach. Chcieliśmy we trójkę coś stworzyć, a wiedzieliśmy tylko, ze wszyscy kochamy muzykę”. Po kilku miesiącach prób u Piotra powstaje spory materiał muzyczny, który praktycznie do dziś jest wykorzystywany. To wówczas narodził się dość niezwykły image artystyczny Düpą.

Historia zespołu Düpą


Powstała pierwsza kaseta zespołu nagrana na dwóch magnetofonach kasetowych. Potoczek: „Naszym takim jakby credo było kpiarstwo. Piotr był wielkim kpiarzem i w głębi duszy kpił ze wszystkiego. Widać to było w jego zachowaniu, w jego tekstach”.

DÜPĄ teksty niektóre do rąk Profesora„Muha f cuksze – figa z makiem
fruwa kelner z pasternakiem
plaster szynki w zwój tektury
sperma w spreju – BONGO FURY
mały ogon – Wielka Dupa
muha f cuksze – dziecko trupa”

(„HOŻA Moyra II”)

 

Teksty Düpą autorstwa Piotra Marka